17 června 2024

Váš balíček je na cestě

aneb dpd je v tom nevině
Objednávat zboží na internetu je běžná věc, dělám to docela často, ale musím mít přehled o tom, co jsem kde objednala.  Dost často jsem platila předem kartou, ale pokud ještě obchod neznám, nemám s ním zkušenosti, platím raději na dobírku. 

Ale jak se mi potvrdilo nedávno, i zde je třeba velké obezřetnosti. 
Při platbě předem podvodníci nic nepošlou a jsou najednou nekontaktní a při dodání na dobírku zase pošlou třeba cihlu. 

Dosud se mi nestalo ani jedno z uvedených rizik. Až nedávno, ovšem další podvodná varianta. 
Jako jsou nevyžádané e-maily nebo nevyžádané reklamy v SMS, tak vám může přijít i balíček, který jste si neobjednali. A při tom se nejedná o omyl, o chybnou adresu. Jednoduše sedí jak adresa dodání, tak i mobilní číslo, na které vám dopravce oznámí, že tehdy a tehdy můžete očekávat balíček. Tak se také stalo. Seděla adresa s číslem. Až na to, že já jsem si byla stoprocentně jistá, že tentokrát neočekávám žádnou dobírku. Avšak kurýr je na cestě.  
Co nyní? 
Zavolala jsem na dispečink dopravce, nahlásila číslo balíku s tím, že jsem si nic neobjednala a na druhém konci drátu doručení  bez problémů  zrušili. Jak je ale možné, že nějaký čínský zprostředkovatel znal adresu a k němu číslo? Prostě si celé databáze  šmejdi jedni  přeprodávají.  dpd je v tom nevině, jen doručuje, ale kdo ví? 
Mějte tedy přehled nad svými nákupy. 
Hezký den 

12 komentářů:

 1. Majko, v poslední době dostávám docela dost divných mailů. Balíček nemohl být doručen, volejte. V Kauflandu někdy v Baumaxu jste vyhráli, volejte. V Kauflandu jsem byla naposledy možná před rokem a stejně tak v Baumaxu. Naopak mám zaplacené letní šaty, objednávka odeslána, doručí přepravní firma a šaty z Číny, o čemž nebyla ani zmínka, jsou ještě zřejmě na lodi. Asi to zruším a budu požadovat vrácení peněz, na to jsem teda vážně zvědavá. Zdravím, pá 😀😊

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Množí se ty pokusy, jak z lidí vylákat podvodem peníze. Musíme být ve střehu.

   Vymazat
 2. Být stále ve střehu, tak nějak by se dalo nazvat, co musíme dělat.To je jako telefonáty a nabízení léků, jak vědí, komu volat a co nabízet? Já jsem s nimi hned hotová, poděkuji a zavěsím. Ev. se zeptám: kde jste vzali na mne číslo? a je ticho... Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já zase když uslyším v telefonu výhodná nabídka, tak se zeptám, pro koho je výhodná, čímž dotyčného trochu vyvedu z míry a zavěsím. :)

   Vymazat
 3. Také dostavám tyhle mejly i sms,ale hned to mažu.Minulý týden o tom mluvili ve zprávách.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Horší je, když opravdu čekáš nějakou zásilku. Ta přepravní firma v tom zřejmě byla nevině. Prostě chtěla doručit dobírku s kdoví, čím.

   Vymazat
 4. Já už delší čas nic neobjednávala. Pokud určitou věc potřebují, tak se dá jistě pro ni někam zajet, pokud to nemají u nás. Monitorované hovory? Číslo hned blokuji....

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme bez auta a tak si občas něco nechám doručit až domů. Nebo potřebnou věc na zahradu zrovna v obchodech nemají a nabízí se pouze na internetu. Třeba některé šikovné nástroje, které jsem viděla na floře Olomouc, váhala, nekoupila a pak marně hledala v obchodech. A ta velká nákupní centra jsou na okraji města....Třeba zahradní centrum máme dokonce pro chodce a cyklisty nedostupné. Museli bychom jít kus pěšky po velmi frekventované silnici první třídy bez chodníku. Tak si klidně objednám u osvědčených zahradníků něco po netu.

   Vymazat
 5. Kupovala jsem předloni pánskou peněženku, cena lákala, termín dodání před vánocemi také. Zaplatila jsem přítelovou platební kartou, má ji pojištěnu proti zneužití. Peníze za dárek jsem přítelovi dala a čekala. Do vánoc nic nepřišlo. Měli šalamounsky napsán termín dodání. Zboží se již expeduje. Nakládali dárek na loď v Číně. Tak snad dorazí, prý to někdy může trvat i 4 měsíce, do narozenin. Nic. Po dalších 3 měsících mně dopravce přivezl malinký balíček. Radovala jsem se předčasně. Uvnitř nebyla pánská peněženka, ale dámské úzké legíny. Už jsem si je nechala.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rodina mé dcery dost často něco objednávají z Číny, že prý je to levné a klidně si počkají, ale já nemám důvěru a když něco chci, tak to chci hned. Když vidím ty obrovské lodi s hromadou obrovských kontejnerů a představím si tam můj malý balíček, tak nevěřím, že přijde. Jednou jsem se nechala zlákat na Pinterestu na reklamu na šikovnou plastovou skříň na chatu. Dala se jednoduše složit, byla rozměrově akorát a docela se ke skromnému vybavení chaty hodila. Stála něco málo přes 900,- objednala jsem, dostala jsem e-mail o přijetí objednávky a tím to zhaslo. Pátrala jsem po firmě, ale slehla se po ní zem. Takže nic z Číny, i když oni mají fakt dobré vychytávky do kuchyní, koupelen a na zahradu.

   Vymazat
 6. Odpovědi
  1. Hani, přesně takto se vždy ohlašuje dopravce, když si něco objednám a zatím jsem neměla problém. Dopravce znal adresu i mobilní číslo k ní, což většinou není běžné, když podvodníci zkoušejí. Ale tentokrát jsem věděla, že si nic neobjednávám a když se pak ozval i dopravce v SMS, že mi veze balíček, tak jsem zbystřila. Co když by pak někdo chtěl po mně nějaké penále za nedodržení smlouvy, a podobně. Tak jsem pátrala, co je to za firmu, odkud to jde a byla jsem přesvědčená, že s touto firmou nemám nic společného.

   Vymazat

Děkuji za váš komentář