04 dubna 2016

Jménem krále

Autorství tohoto titulu opět patří Vlastimilu Vondruškovi. Tuhle knihu, kde se opět setkáme s Oldřichem z Chlumu, jsem ještě nečetla, ale určitě si ji vypůjčím. Knihu jsem našla ve výčtu děl v knize Oldřich z Chlumu. Viděla jsem jen filmové zpracování a to velmi velmi zdařilé. Nicméně, protože zde nemám filmovou rubriku a nebudu se filmům zde věnovat pravidelně, zařadila jsem článek mezi knihy.

Když jsem viděla film poprvé, vůbec jsem o knihách pana Vondrušky nic nevěděla. Jsem prostě takový ten divák, který přejde titulky jen zběžně a hlouběji si do paměti spíš vryje děj. Když jsem se pak další shodou náhod dostala ke knihám autora, hned jsem si vzpomněla na film Jménem Krále.
DVD
Píše se 13. století. Království českému a markrabství moravskému vládne Přemysl Otakar II. Na zásnuby, které mají usmířit znesvářené rody pánů z Dubé a z Vartemberka, vysílá král svého zástupce v severních Čechách, správce královského hradu Bezdězu, Oldřicha z Chlumu (Karel Roden). Cestou na hrad najdou Oldřich a jeho pomocníci (Jan Dolanský, David Matásek) stopy po loupežné vraždě neznámého kupce. Na vartemberském panství se Oldřich setkává s Ludmilou (Klára Issová), dcerou Markvarta z Vartemberka, kterou zná od jejího dětství. Ludmila se mu svěří, že se nechce vdát za Beneše z Dubé (David Prachař), přestože jejich svatba je podmínkou křehkého míru mezi oběma rody. Během slavnostní hostiny, pořádané na Oldřichovu počest, je zavražděn purkrabí (Miloš Vávra). Podezření padne na loutnistu (Saša Rašilov), jehož snoubenku se purkrabí pokusil zneužít.

Druhého dne ráno je Markvart (Martin Štěpánek), hlava rodu Vartemberků, nalezen mrtev pod okny hradu. Sebevražda je vyloučena! Oldřich se pouští do vyšetřování. I přes smrt hradního pána se koná rytířský turnaj, ve kterém Beneš z Dubé vítězí. Všichni vidí, že místo své nastávající Ludmile se věnuje čerstvé vdově po Markvartovi, Kláře z Vartemberka (Markéta Hrubešová). Oldřich se mezitím snaží o rekonstrukci Markvartovy vraždy a důvtipně prokazuje, že tělo pána z Vartemberka mohlo být svrženo jedině z okna komnaty jeho mladé ženy Kláry. Kdo stojí za podivnými vraždami a jaká je mezi nimi souvislost? (oficiální text distributora)

A jelikož jsem dnes neodolala a film si pustila, vytáhla jsem z něho i několik střihů. Film i knihu doporučuji.

UpoutávkaPříjemný zážitek

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za váš komentář