17 května 2026

Chybami se člověk učí

 aneb neznalost neomlouvá, zvláště v době, kdy jsou informace k mání na dosah ruky, když je videí a rad plný internet. 

Papriky jsem si pěstovala ze semínek i s pomocí pěstební lampy a radovala se z toho, jak krásně rostou. Už bylo nutné je přesadit do větších nádob a usadily se na západním okně. A rostly a já měla opravdu radost. A moje radost sílila tím, že začaly krásně kvést. Měly by jít již ven, ale je na ně venku ještě zima, No nevadí, jsou samosprašné, dají se pěstovat i na balkoně. 

Plody rostly skoro viditelně, každý den byl na nich vidět. Ale auha. Listy žloutnou, padají ve velkém a nebo se ne nich vytváří suchá místa. Prý nedostatek vody nebo naopak přelití? 

Rostliny viditelně chřadnou. Rozhodla jsem se dát jich několik na zahradu s ochranou a část přesadit do většího kyblíku v zasklené lodžii.  Mají zahynout doma nebo na zahradě? Někde třeba budou mít šanci. Když jsem čekala před domem na taxík, protože jsem vezla tašky s přerostlými rajčaty a těmi paprikami, narazila jsem na souseda zahrádkáře, který se také chystal na chalupu. Dali jsme se do řeči a já se dověděla, že jsem měla první květy i první plody ulámat, aby se rostliny nevyčerpávaly a měly šanci nejprve zesílit.  Udělala jsem to tedy teprve nyní na zahradě i doma. Doma se zdá, že se rostliny dávají trochu do kondice, na zahradě je v poslední době sužují studené noci i dny a pak častější deště. Asi se letos prostě nic neurodí. Tak snad příště, kdy už budu chytřejší. 

Po zákroku, kdy jsem ulámala všechny plody i květy se kondice rostlin kapku zlepšila. 
A když už jsme u těch neúspěchů, musím se přiznat, že i melouny zahynuly. Vlastně jsem s přesazováním už podobnou zkušenost udělala, a proto jsem si na zahradě vše nachystala trochu jinak pro nový výsev přímo na záhon, jakmile se tam po nynějších deštích a kolečku zdravotních vyšetření v rámci prevence dostanu.  Vlastně jsem dříve melouny také dávala přímo do země, ale nyní jsem chtěla sklízet úrodu dříve, proto to předpěstování. Ale asi to také byla chyba. 
Hezký den

14 komentářů:

  1. Sousedky pěstují papriky v lodžii a docela s úspěchem.Já pěstuji balkonová rajčata.Vždy se všechno nepodaří ani ve skleníku.
    Vidím to u syna,snacha pěstuje všechno možný,ale loni se toho ve skleníku moc neurodilo.
    Maruško,hezkou neděli

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já jsem papriky začala poprvé, příště budu uz vědět jak na ně.Tento druh mèl být polní.

      Vymazat
  2. Já sazenice rajčat a paprik dostávám poslední roky od syna, takže už nic ze semen nepředpěstovávám :-). A je pravda, že chybami se člověk učí.
    Hezkou neděli, Maru !
    Hanka

    OdpovědětVymazat
  3. Ahoj Majko, no jseš Mičurin. Já si koupila v marketu Aphelandru....moc se mi líbili její zebrovité listy...ALE já moc kytky neumím, doma čtu ani mokro ani sucho, rosit ...no když budeme týden na chatě? Už jsem viděla i povadlé listy, tak jsem zalila....jak říkám neumým to. Pokud odejte tak budu smutná, ale beru to tak, že pokosím, nařežu a naštípů dříví, manžel kytky nakoupí a tím to končí, takže já je pak ubezduším. Neboj, ono jak ted bude po deštích, tak se zase vše vzpamatuje, dožene a napraví se co se pokazilo. Příroda je mocná...opatrujte se a ten Tvůj elán bych chtěla mít.....Míla

    OdpovědětVymazat
  4. To tedy přijde líto, Majko, ale byl to první pokus, jak píšeš. Příště se ti určitě podaří vypěstovat luxusní papriky. My jsme je kdysi pěstovali ve skleníku, šly tam dobře, jenže pro ně nebyl odbyt, tak jsme s tím přestali. Teď pěstujeme hlavně okurky salátovky, ty jsou super.
    Užij si krásnou neděli a ať se ti všechno daří! 😀

    OdpovědětVymazat
  5. Maruško, to člověka naštve. Já myslím, že ještě není vše ztraceno a ten pokec se zahrádkářem byl snad užitečný. Třeba by někde na stránkách Receptáře mohly také být dobré rady.
    Já pěstuji kytky pod balkonem a nedaří se tulipánům. Může to být špatnou půdou a hlavně asi ty cibulky nebyly kvalitní. Hortenzie mi omrzla, ale totéž říká švagrová z již. Moravy.
    Přeji už jen radost ze svého pěstování! 🍀

    OdpovědětVymazat
  6. A mne letos nevylezla ani jedna paprika a jen dvě cínie... tak jsem si dnes ráno postěžovala sousedovi a dostala jsem celý kartonek s cíniemi, stačí překypírovat a papriky prý mi taky dá, je na ně zatím zíma...já to umím jen s nakladačkami...jinak sadbu dostávám od souseda, ještě že ho mám a chválím ho, kudy chodím... Alena

    OdpovědětVymazat
  7. No, my jsme čekali opravdu až po zmrzlých a vysazovali vše do skleníku a foliovníku. Jen rajčátka ven.

    OdpovědětVymazat
  8. Maruško, tak to naštve, člověj se s tím piplá a pak toto. N a druhou stranu budeš příště vědět co a jak☺

    OdpovědětVymazat
  9. Držím vám palce, když je plodina poprvé (já jako důchodce letos poprvé v životě pěstuju česnek, zatím se má k světu), ale flintu zatím neházejte do žita, některé rostliny jsou totiž houževnaté, když jim srovnáte živiny, vzpamatují se a znovu zaplodí, mají na to ještě dost času, vždyť je teprve polovina května. My jsme měli takovou zásadu: jako pro člověka platí nepřežírat se, pro zeleninu platí nepřehnojovat. Hlavně ať pořádně zaprší... :-)

    OdpovědětVymazat
  10. U nás bude letos pěstovat papriky syn, jsem zvědavá na úrodu 😉 Sazenice rajčat si od souseda vyzvedneme zítra a o víkendu zasadíme. Bude to letos první návštěva na chatě, už se těším. Majko, možná se papriky ještě vzpamatují, zdá se, že ti ještě udělají radost, zdravím 😃

    OdpovědětVymazat
  11. Eu sou apaixonada pelo cheiro de terra, principalmente quando está molhada, mas não entendo nada de plantio. Quando vou à casa da minha avó, fico boba com o que ela consegue plantar em pequenos vasos. Para ser sincera, eu não entendo nada do assunto, mas queria muito aprender. Parabéns pelo espaço, é tudo muito lindo! Vou seguir o seu blog.

    OdpovědětVymazat
  12. Nám letos nevyklíčila ani jedna dýně a cuketa. Přitom loni mi vyrostly skoro všechny....

    OdpovědětVymazat
  13. Někdy se podaří, někdy ne. A s těmi chybami je to přesně jak píšeš. A také, žádný učený z nebe nespadl :-)

    OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář