21 listopadu 2022

Pokus o vylákání citlivých údajů k účtu.

Zvoní telefon. Neznámá čísla neberu, ale očekávala jsem balíček a tak jsem hovor přijala. 
"Dobrý den, tady Česká spořitelna, mluvím s paní Marií J....?" 
"Ano." 
"Paní J....volám ohledně úvěru 200 000,-Kč,  o který jste u nás včera žádala."
"Cože? Já jsem o nic nežádala a okamžitě volám své bance nebo policii" Tohle už jsem do toho telefonu řvala docela naštvaně a výhružně. Také se mi zdálo, že volající muž má zvláštní cizí přízvuk.  Samozřejmě jsem měla čisté svědomí, o nic jsem nežádala, ale přece jen, hlodá vám v kebuli. Jak někdo cizí ví mé číslo, jméno a mou banku?  Už vícekrát jsem v e-mailu našla takový pokus o ověření účtu třeba u banky, kterou ani nevyužívám, ale tady to bylo něco jiného. 
Tak jo, volala jsem do naší pobočky a odkázali mne na centrálu, kde mi spíše poradí a mají více zkušeností.
Na centrále jsem se dověděla, že pokud jsem při hovoru nedávala nikomu žádné údaje, mohu být klidná, ale o pokus zneužití tu zřejmě šlo. Ještě si paní zapsala telefonní číslo, ze kterého bylo voláno a ve kterou dobu. 

A nyní mne napadlo. Moc let si objednávám některé zboží na internetu, často platím u ověřených prodejců předem on-line nebo převodem na účet. A zrovna nyní jsem platila u známého prodejce, i když poprvé.  Při objednávce samozřejmě uvedete jméno, telefon a i při platbě převodem je na prodejcově výpisu vidět, odkud peníze přišly. 
A tak si říkám, že je někdy možná lepší si připlatit za dobírku. 

Buďte tedy opravdu opatrní a nikomu nedávejte žádné ověřovací údaje. 
Hezký den všem. 

11 komentářů:

 1. Maruško,na tohle jsem hodně opatrná a i banka nás často upozorňuje na podvodné mejly a telefonáty.Bojím se více o manžela,
  přeci jen s bankovních věcech více vyznám,dělala jsem celý život v účtárně a tak,když slyším,že tak váhavě s někým mluví na mobilu už na něj ukazuju,ať to ukončí.Protože on je jinak rázný,hlavně na mě,ale do mobilu všechno odkývá.Jednu dobu pořád objednával kraviny a tak už ho hlídám.Mně přišel nedávno divný mejl od Netflixu.Chtěli po mě mé platební údaje,že jinak bude Netflix ukončen.Nereagovala jsem,platím to inkasem,platby byly v pořádku.A za dva dny přišlo upozornění opravdu od Netflixu na podvodné mejly,které chtějí z lidí vytáhnout bankovní údaje.Podvodníci jsou čím dál oprsklejší.
  Na dobírku už vůbec neplatím i když nakonec se dá platit kartou.Hotové peníze vůbec nepoužívám.
  Měj se hezky

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No právě, že já jsem také platila on-line kartou na internetu nebo převodem a tím pádem asi prodejce viděl moje údaje. protože si kontroluje, jestli mám zaplaceno. Jinak si to nedovedu představit. Manžel je také v tomto tak trochu negramota, má dokonce ještě tlačítkový mobil a jiný nechce. Já už bych si to nedovedla s tlačítkovým představit. :)

   Vymazat
 2. Podobné telefonáty občas má asi každý, nedávno se mi takhle chtěla vnutit jedna žena ohledně mé pojistky, začala se vyptávat na podezřelé věci, tak jsem jí řekla, že telefonicky se takové věci nevyřizují a že byla naštvaná, nevadí. Za pár dní jsem si na osobní schůzce s úředníkem ověřila, že oni nic podobného přes telefon neřeší. Pokud si objednám zboží, je to na dobírku Českou poštou, tam mám dobré zkušenosti a doručovateli zaplatím kartou.
  Je třeba být stále ostražitý a nenaletět sladkým slovům "lákavých" nabídek v telefonu.

  OdpovědětVymazat
 3. Takhle málem naletěla nejstarší vnučka a přišla by zřejmě o dost peněz. Ale včas si uvědomila, že není něco v pořádku.
  Mně přišela sms, že se mi omlouvají za pozdní dodání balíčku, že je nutné podívat se na následující odkaz. Takže hned mi bylo jasné, že je to něco, co není OK. Neměla jsem nic objednáno a hlavně bylo divné číslo, z kterého to bylo odesláno. .
  Objednané věci většinou předem neplatím - mám to na dobírku přes Českou poštu. Funguje u nás dobře.
  Klidný den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 4. No já jsem ten negramota, telefon mám tlačítkový, fb nepoužívám, skype a What sap mám v počítači a na mobil mi přijdou fotky i videa od dětí. Banku mám na mašině teda pc a platím kartou. Sice jsem dělala též na účtárně, ale starost o hejblátka, vše co jde přes kabely atd. je manželův koníček - po vš dělal 10let v televizi - tak starost o digi komunikaci je na něm. Platila jsem vnučkám kalendáře a stalo se mi, že mi tam skočilo cosi nestandartního, tak honem pryč. Podvodnící jsou furt o krok napřed. Možná je to zbytečnost, ale řekla bych, že se vyplatí mít na placení účet kde je minimální částka nebo udržovací a druhý účet, kde jsou rezervní peníze. Když vybrakují ten platící, tak je furt menší škoda. No řekla bych, že být v klidu pro lidi v mém věku je čím dál složitější a to nemluvím o tom jak z každé strany na mne útočí jak že jsou vysoké důchody a bla bla...si připadám jako vyžírka a možná jsem moc přecitlivělá ale už nesnesu ani když ve zprávách řeknou:" z toho tolik dětí" ach jo, to jsem se zase rozohnila...opatrujte se a promiňte - Míla

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. No jsem trdlo, skype mám v počítači a What na mobilu. Tak to bývá když jeden myslí dopředu a nekontroluje co píše - Míla

   Vymazat
 5. Maruško, udělala jsi dobře. Hlavně nikdy nic nesdělovat do telefonu a nereaguji ani na zvláštní emaily. Vím, že moje banky nikdy nevolá a ani nikdy neposílá nevyžádané emaily. Vše se najde na stránkách banky. Jsem na to hodně opatrná a zvláště teď před vánocemi si vše pečlivě hlídám. Jinak občas mám podobný pocit jako Míla. Přeji Ti klidné a pohodové dny.

  OdpovědětVymazat
 6. Majko, bohužel se tyto případy množí fakt jak houby po dešti a někdo na to skočí. Mají to mnohdy dokonale vymyšlené, tak musíme být pořád ve střehu, ale i tak jsou někteří z nás důvěřiví až se někdy nestačím divit. Měj se, pá 😉😊

  OdpovědětVymazat
 7. Marie, to je dobře, žes to zveřejnila. Občas si něco objednám, ale zásadně na dobírku a to platím při převzetí. Nebo na Zásilkovně. Ale pokud mi někdo volá a vycítím, že je to divné, jen se líbezně zeptám? kdepak jste na mne vzali číslo tlf.? a mám pokoj.
  Energie a podobné věci vyřizuje manžel a nikdy po telefonu. Ani s těmi po domech chodícími prodejci.
  Jsme sice staří, ale ne blbí.
  Opatrnosti nezbývá. Pa Jiřina z N.

  OdpovědětVymazat
 8. Maruško, teď se to nějak rozmnožilo s všelijakými podvodníky. Mě občas volají čísla z cizích zemí, taková čísla nezvedám a hned zablokuju. V tomto směru mám starost hlavně o tátu, ten je dost důvěřivý. Už byl i přepaden, před Penny k němu vlezl chlap drze do auta a sebral mu peníze, mobil a ještě se mu vysmival. Věřím, že kdyby řekl - tak a teď jedeme k Tobě domů, tak že by táta jel, měl strach. Buď opatrná, Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 9. Tyhle dacani to zkouší a zkouší. Já bych je zavřela až by zčernali :-(
  O všem? Ovšem!

  OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář