02 června 2021

Skloňování příjmení

 Čeština je jazyk bohatý a mimo jiné máme i pády, kterými upřesňujeme, "která bije".Mnozí muži si zakládají na tom, aby se jejich příjmení skloňovalo.  Nejčastěji jsou hákliví na oslovení. Třeba pane Nováku, pane Hadrabo, pane Jakeši, pane Hermane.....tak je to správně česky.  Většinou ale slyší Pane Novák....pane Jakeš.....pane Hadraba.....pane Herman....

Nyní bude mít paní Nováková, Hadrabová, Jakešová i Hermanová a další možnost státi se paní Hadraba, paní Novák, Paní Jakeš, paní Herman......A co na to 5. pád, kterým oslovujeme a voláme?

V bance bude žena vyzvána" Váš občanský průkaz, prosím, paní Nováku, paní Hadrabo, Paní Jakeši, paní Hermane." 

Naštěstí je tohle dobrovolné a pro mne velmi úsměvné :-D No ale oni jsou i snahy smazat pohlaví, takže i to oslovení paní a pane bude jednou možná trestné. :-D. Tak mám dojem, že v této zemi už nejsou žádné jiné problémy, starosti, že už jenom dolaďujeme takové ty drobnosti k světové dokonalosti. Mějte se krásně. Smějte se na svět. :) 

13 komentářů:

 1. Právě jsem tuhle informaci četla na internetu, ale jsem konzerva, mě se to moc nelíbí. Zvláště u některých jmen to bude až směšné, přesně jak píšeš. Že paní Hermane 😁😀😁

  OdpovědětVymazat
 2. Maruško píšeš mi z duše, je to hrůza a zdá se mi, že už není nic normální. Moc zdravím a přeji nám všem rozumný náhled a také, ale to už ani nebudu psát. Nebo to tu napíši, přála bych nám všem normální a věcné lidičky, kteří budou konečně projednávat to co mají a ne se zaobírat hloupostmi. Fukčárinka

  OdpovědětVymazat
 3. Maruš u některých jmen to je vážně úsměvné. Hold musíme být asi světoví :-) Sama mám docela dlouhé jméno a vždycky všude jsem se podepisovala Salamon i v práci na průvodce ke své operaci. Jelikož jsme tam byly samé ženy, tak se jednou jedna nová paní ptala : "Tady dělá i nějaký chlap?"

  OdpovědětVymazat
 4. Je to opravdu úsměvné. Nějak nevím k čemu je to dobré. Toto nám zcela určitě světovost nepřinese :-).
  Hezký den!
  Hanka

  OdpovědětVymazat
 5. Musím se smát, protože teď jsme to s mužem taky řešili. Jasně, u cizích jmen nepřechilovat, ale zbytek bych nechala na těch ženách. A neuzákoňovala to. Máme spousty jiných důležitějších věcí na schvalování, třeba ta desetiletí oddalovaná důchodová reforma. Ale ne, kvůli moderní korektnosti ke všemu a vlně dvaceti možných pohlaví je to naprosto zbytečná a řiťolezecká blbost.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Mluvíte mi opravdu z duše, nevím jestli parlament nemá jiné starosti. A pak platy poslanců za taková rozhodnutí, že se nestydí.

   Vymazat
 6. Tak vám mám čím dál víc pocit, že fakt jdeme de sedele. Ale řeknu vám též něco: moje již nežíjící tchýne měla dlouhé jméno - Drahoslava, víte jak to bývalo u složenek, tak někde napsala Dr. Blablábla... co vám budu povídat, stávalo se také, že po přečtení takové skratky jí oslovovali paní doktorko a sousedovic syn byl na pracovním vyslání v Kyjevě a tam si vzal dívenku a mají spolu holčičku Alisu. Teď žijí tady a tuhle sousedka říkala, že jak holčička má nepřechlýlené příjmení tak jí pošťačka říkala: Nesu vám nějaké psaní z pojišťovny pro toho vašeho vnuka. A já říkala manželovi: Ha jako česká občanka slovenské národnosti se v 71 letech nechám přejmenovat...bouchal si na čelo.Po rozdělení Československa jsem musela požádat o výmaz od Slováků a požádat o české občanství, po nějaké době mi umožnili mí občanství dvoje - tj. zase požádat o slovenské...a to vám ještě neříkám, že jsem si náležitosti z pracovného procesu na Slovensku k započítání doby důchodu vyřizovala kvůly ochotě a zániku bývalého zaměstnavatele bratru 2,5 roku.Říkala jsem si zda mi ten 1,5 co mi schází stojí za tu štrapác. Tak ať všem těm přechýleným, přegenderovaným, převeganovaným čas přeje a plyne k jejich spokojenosti - Míla

  OdpovědětVymazat
 7. Souhlasím s tím,že máme plno jiných starostí.Pamatuji si,že kdysi dcera známé pracovala v Anglii.Tam se jim moc líbilo,že máme "-ová",že hned vědí s kým mají tu čest.Myslela jsem,že se mně to netýká.Bohužel,manželka od vnuka má své nové jméno bez "-ová" ☻ Není o co stát!!!
  Přeji krásné dny ☺

  OdpovědětVymazat
 8. Maruško, ti naši politici jsou ... no, raději to nedopíšu. Jak to má s tím světem dopadat lépe, když oni řeší takové šílenosti jen proto, že pár modelýn a hokejistických zlatokopek chtělo nepřechýlené příjmení, aby aspoň v něčem byly zajímavé, když v hlavě nic nemají. Opatruj se.

  OdpovědětVymazat
 9. To je zase výmysl. Mně to přijde divné, když je příjmení u žen nepřechýlené.

  OdpovědětVymazat
 10. Myslím, že toto nové přechylování příjmení je opravdu hloupé a mělo by to zůstat tak, jak to je...

  OdpovědětVymazat
 11. Mně se to taky nelíbí, jde o snahu smazat pohlaví a udělat jich mnohem více. Snad se toho nedožiju. I když pár žen s mužským krátkým příjmením už znám.

  OdpovědětVymazat
 12. Majko, pro mě to vůbec úsměvné není, spíš se mi otvírá nůž v kapse. Prostě jsme s tou revolucí a přichýlením k západu vlezli do sraček a teď jsme v nich až po krk. Naši vrcholní představitelé jsou hujeři, bonzáci a anální speleologové.
  Na vzdělání si nijak nezakládám, ale komu čest tomu čest. Lékařům a právníkům všichni říkáme pane doktore, ale, že by někdo řekl pane inženýre, to neslyším. Teď ty tituly škrtnou z občanek, protože v parlamentu je hodně těch "rychlokvašek" z Plzně. Tituly sice mají (ale asi se za ně právem stydí), a v hlavě mají nasrané.

  OdpovědětVymazat

Děkuji za váš komentář